Z8F041APB020EC
Mfr.Part #
Z8F041APB020EC
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Has ADC :
No
Length :
9.4mm
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connectivity :
IrDA, UART/USART
1K x 8
Terminal Pitch :
2.54mm
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Lead Free :
Contains Lead
Base Part Number :
Z8F041A
Reach Compliance Code :
Unknown
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3V
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
eZ8
EEPROM Size :
128 x 8
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Interface :
IrDA, UART, USART
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
DAC Channels :
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
6
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Datasheets
Z8F041APB020EC
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F041APB020EC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:Z8F041A, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Z8F041APB020EC pinout, Z8F041APB020EC datasheet PDF, Z8F041APB020EC amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F041APB020EC ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.