Z8F0230PH020EG
Mfr.Part #
Z8F0230PH020EG
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Series :
Encore!®
Supply Voltage :
3.3V
Has ADC :
yes
Data Converter :
A/D 7x10b
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
20
Memory Size :
2kB
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of I/O :
17
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Timers/Counters :
2
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Core Processor :
eZ8
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
4.49mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Power Supplies :
3/3.3V
Base Part Number :
Z8F0230
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
256 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
20MHz
Pin Count :
20
Program Memory Size :
2KB 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Datasheets
Z8F0230PH020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0230PH020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:Z8F0230, Number of Terminations:20, Z8F0230PH020EG pinout, Z8F0230PH020EG datasheet PDF, Z8F0230PH020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0230PH020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.