Z8F021APH020SG
Mfr.Part #
Z8F021APH020SG
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
64 x 8
Power Supplies :
3/3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
Z8F021A
Radiation Hardening :
No
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Core Architecture :
Z8
Access Time :
20 μs
DMA Channels :
PWM Channels :
yes
CPU Family :
Z8
IrDA, UART, USART
Has ADC :
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Number of Pins :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3V
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
4.49mm
Bit Size :
8
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
20
Number of Terminations :
Number of I/O :
17
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Frequency :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Number of Timers/Counters :
2
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
430mW
Datasheets
Z8F021APH020SG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F021APH020SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:Z8F021A, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Z8F021APH020SG pinout, Z8F021APH020SG datasheet PDF, Z8F021APH020SG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F021APH020SG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.