Z8F011ASB020EG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F011ASB020EG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Stock
561
In Stock :
561
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Height Seated (Max) :
1.73mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Encore!® XP®
Published :
2008
Supply Voltage :
3V
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
Z8F011A
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
8-Bit
Radiation Hardening :
No
Has ADC :
No
Watchdog Timer :
yes
Core Architecture :
Z8
PWM Channels :
yes
Access Time :
20 μs
Number of I/O :
6
EEPROM Size :
16 x 8
Power Supplies :
3/3.3V
Frequency :
20MHz
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
Number of Timers/Counters :
2
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
8
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
8
Bit Size :
Interface :
IrDA, UART, USART
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
DAC Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
CPU Family :
Z8
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
eZ8
Factory Lead Time :
13 Weeks
Connectivity :
IrDA, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
256 x 8
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Max Power Dissipation :
220mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
1kB
DMA Channels :
Data Bus Width :
8B
Datasheets
Z8F011ASB020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F011ASB020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:Z8F011A, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Number of Terminations:8, Z8F011ASB020EG pinout, Z8F011ASB020EG datasheet PDF, Z8F011ASB020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F011ASB020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.