Z4KE200A-E3/73
Mfr.Part #
Z4KE200A-E3/73
Description
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Number of Elements :
1
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pin Count :
2
Published :
Polarity :
Unidirectional
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
LOW IMPEDANCE
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Power Dissipation :
1.5W
Terminal Form :
Wire
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reference Voltage :
200V
Voltage Tolerance :
5%
Impedance-Max :
1.5kOhm
Zener Voltage :
200V
Zener Current :
7mA
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Impedance :
1.5kOhm
Diode Element Material :
SILICON
Working Test Current :
5mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
1.5W
Base Part Number :
Z4KE200
Voltage Tol-Max :
5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 152V
Tolerance :
±5%
Case Connection :
Isolated
Datasheets
Z4KE200A-E3/73
Vishay Z4KE200A-E3/73
ZENER DIODE 1.5kOhm ±5% 200V 500nA @ 152V -55°C~150°C 1.5W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
Z4KE200A-E3/73 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 152V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.As it has a zener current of 7mA, it has a tremendous amount of design flexibility.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.1V @ 500mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
Z4KE200A-E3/73 Features
reverse leakage current of 500nA @ 152V
500nA @ 152V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 7mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA