YR1B976RCC
Mfr.Part #
YR1B976RCC
Description
RES 976 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Lead Length :
25mm
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated :
250V
Resistance :
976Ohm
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
2.3mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
YR1B976RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B976RCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 976Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,