YR1B953RCC
Mfr.Part #
YR1B953RCC
Description
RES 953 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Voltage - Rated :
250V
Resistance :
953Ohm
Lead Length :
25mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
500V
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Datasheets
YR1B953RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B953RCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 953Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,