YR1B90R9CC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B90R9CC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 90.9 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
250mW
Number of Resistors :
1
Series :
YR, Neohm
Lead Length :
25mm
Packing Method :
Ammo Pack
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
600 µm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
ELV :
Compliant
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Voltage - Rated DC :
500V
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Military Standard :
Not
Construction :
Tubular
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
250V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
90.9Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
YR1B90R9CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B90R9CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 90.9Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,