YR1B78R7CC
Mfr.Part #
YR1B78R7CC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 78.7 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminals :
2
Termination Style :
Axial
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Lead Diameter :
0.6 mm
Package / Case :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Tolerance :
0.1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
YR1B
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
RoHS :
Details
Working Voltage :
250 V
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
78.7 Ω
Type :
Precision Resistor
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Power Rating :
0.25 W
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Lead Length :
25 mm
Product :
Precision Metal Film Resistors
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Length :
6.3 mm
Diameter :
2.3 mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Voltage Rating :
250 V
Package Length :
6.3 mm
Product Type :
Metal Film Resistors
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Factory Lead Time :
13 Weeks, 6 Days
Product Length :
6.3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Resistance Tolerance :
0.1
Series :
YR, Neohm
Datasheets
YR1B78R7CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B78R7CC
FIXED RESISTOR, 78.7 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,