YR1B76K8CC
Mfr.Part #
YR1B76K8CC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 76.8K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
25mm
Mount :
Axial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Compliant
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
600 µm
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Metal Film
Series :
YR, Neohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Resistance :
76.8kOhm
Number of Terminations :
2
Datasheets
YR1B76K8CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B76K8CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 76.8kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,