YR1B768RCC
Mfr.Part #
YR1B768RCC
Description
RES 768 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ELV :
Compliant
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Lead Length :
25mm
Resistance :
768Ohm
Pbfree Code :
yes
Number of Resistors :
1
Diameter :
2.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Tubular
Voltage - Rated DC :
500V
Published :
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Series :
YR, Neohm
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Datasheets
YR1B768RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B768RCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 768Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,