YR1B6K98CC
Mfr.Part #
YR1B6K98CC
Description
RES 6.98K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
Not
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
2.3mm
Tubular
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power Rating :
250mW
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250V
Number of Resistors :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Resistance :
6.98kOhm
Published :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Length :
25mm
Datasheets
YR1B6K98CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B6K98CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.98kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,