YR1B6K65CC
Mfr.Part #
YR1B6K65CC
Description
RES 6.65K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
yes
Mounting Type :
Front Mount
Tolerance :
0.1 %
Product Diameter (mm) :
2.3(mm)
Construction :
Cylindrical
Termination :
Axial
Power Rating :
250 mW
Type :
Thin Film
Package Length :
6.3 mm
Package / Case :
Resistance :
6650(ohm)
Number of Pins :
5
Packaging :
Ammo
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Min Operating Temperature :
-65 °C
Product :
Precision Metal Film Resistors
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Product Status :
Active
Approvals :
CSA, UL
Lead Length :
25 mm
Mount :
Axial, Through Hole
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Voltage Rating :
250 V
Composition :
Metal Film, Thin Film
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Number of Resistors :
1
Turck
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
RoHS :
Compliant
Product Type :
Metal Film Resistors
Surface Mount :
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 days ago)
Mounting Style :
PCB Mount
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Operating Temp Range :
-65C to 155C
Military Standard :
Not Required
Compliant
Product Depth (mm) :
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Lead Diameter :
600 µm
Technology :
Metal Film
Max Operating Temperature :
155 °C
Height - Seated (Max) :
Reach Compliance Code :
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Diameter :
2.3 mm
Failure Rate :
Not Required
Radiation Hardening :
No
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Flame-Proof Support :
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Series :
YR, Neohm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Working Voltage :
250 V
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Features :
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
6.3(mm)
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
10 Weeks, 6 Days
REACH SVHC :
No SVHC
Case Style :
Epoxy
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
IP Rating :
IP68
Max Power Dissipation :
250 mW
Voltage Rating (DC) :
500 V
Package :
Tape and Box (TB)
Base Product Number :
YR1B
Additional Feature :
PRECISION
Current Rating :
4 A
Length :
1 m
Datasheets
YR1B6K65CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B6K65CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6650(ohm), 0.25W, 1/4W, Metal Film, Thin Film,