YR1B6K19CC
Mfr.Part #
YR1B6K19CC
Description
RES 6.19K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
0.25W
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Product :
Precision Metal Film Resistors
Axial
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Lead Diameter :
0.6 mm
Failure Rate :
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Diameter :
2.3 mm
Lead Length :
25 mm
Features :
Voltage Rating :
250 V
Packaging :
Bulk
Package Length :
6.3 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Terminal Shape :
Wire
Type :
Precision Resistor
Series :
R
Length :
6.3 mm
Package :
Tape and Box (TB)
Working Voltage :
250 V
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
13 Weeks, 6 Days
Resistance :
6190 Ω
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Base Product Number :
YR1B
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
RoHS :
Details
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Metal Film Resistors
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
No
Datasheets
YR1B6K19CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B6K19CC
FIXED RESISTOR, 6190 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,