YR1B6K04CC
Mfr.Part #
YR1B6K04CC
Description
RES 6.04K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated DC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Series :
YR, Neohm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
2.3mm
Resistance :
6.04kOhm
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated :
250V
Axial, Through Hole
Published :
Datasheets
YR1B6K04CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B6K04CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.04kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,