YR1B63R4CC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B63R4CC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 63.4 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
63.4Ohm
Construction :
Tubular
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Lead Diameter :
600 µm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
Series :
YR, Neohm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
PRECISION
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
ELV :
Compliant
Voltage - Rated :
250V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
17 Weeks
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Diameter :
2.3mm
Military Standard :
Not
Lead Length :
25mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
YR1B63R4CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B63R4CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 63.4Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,