YR1B44R2CC
Mfr.Part #
YR1B44R2CC
Description
RES 44.2 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Stock
284
In Stock :
284
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Length :
25mm
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
250V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Resistors :
1
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
2.3mm
Resistance :
44.2Ohm
Military Standard :
Not
Series :
YR, Neohm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
yes
Published :
2005
PRECISION
ELV :
Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
YR1B44R2CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B44R2CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 44.2Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,