YR1B442RCC
Mfr.Part #
YR1B442RCC
Description
RES 442 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Lead Length :
25mm
PRECISION
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Voltage - Rated :
250V
Ammo Pack
Published :
ELV :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.3mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
442Ohm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Datasheets
YR1B442RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B442RCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 442Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,