YR1B442KCC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B442KCC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 442K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
250 V
Product Type :
Metal Film Resistors
Base Product Number :
YR1B
Supplier Device Package :
Axial
Product Length (mm) :
6.3(mm)
Resistance Tolerance :
0.1
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Packaging :
Ammo
Product Diameter (mm) :
2.3(mm)
Tolerance :
0.1%
Lead Length :
25 mm
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Resistance :
442000 Ω
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Product Length :
6.3
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Factory Lead Time :
13 Weeks, 6 Days
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Termination Style :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Type :
Thin Film
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminals :
2
Length :
6.3 mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Package Length :
6.3 mm
Power Rating :
0.25 W
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Failure Rate :
Not Required
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
R
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Height - Seated (Max) :
Product Depth (mm) :
Case Style :
Epoxy
Package / Case :
Operating Temp Range :
-65C to 155C
Features :
Composition :
Metal Film
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Surface Mount :
No
Flame-Proof Support :
No
Product Status :
Active
Diameter :
2.3 mm
Package :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not Required
Datasheets
YR1B442KCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B442KCC
FIXED RESISTOR, 442000 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,