YR1B432RCC
Mfr.Part #
YR1B432RCC
Description
RES 432 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
PRECISION
Product Status :
Active
Length :
6.3 mm
ELV :
Compliant
Product Type :
Metal Film Resistors
Voltage Rating :
250 V
Features :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Operating Temperature :
155 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Number of Resistors :
1
Number of Terminals :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Working Voltage :
250 V
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
250 mW
Voltage Rating (DC) :
500 V
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks, 6 Days
Lead Length :
25 mm
Termination :
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-65 °C
Power Rating :
0.25 W
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Package :
Tape and Box (TB)
RoHS :
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
Packing Method :
Ammo Pack
Base Product Number :
YR1B
Termination Style :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Resistance Tolerance :
0.1
Package Length :
6.3 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Product Length :
6.3
Diameter :
2.3 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Failure Rate :
Mount :
Axial, Through Hole
Supplier Device Package :
Tolerance :
0.1%
Resistance :
432 Ω
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Lead Diameter :
0.6 mm
Datasheets
YR1B432RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B432RCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 432 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,