YNA21B2A0G106M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YNA21B2A0G106M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
990.6μm
Weight :
5.499807mg
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
100MOhm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
4V
Depth :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
YNA
Height :
850μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Controlled ESR
Datasheets
YNA21B2A0G106M
TDK Corporation YNA21B2A0G106M
YNA 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C Controlled ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
YNA21B2A0G106M Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 4V allows it to function.
YNA21B2A0G106M Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V