YL1001500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YL1001500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 5POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current :
20A
Positions Per Level :
5
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Thread :
M2.5
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge :
12-22 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage :
300V
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Packaging :
Bulk
Series :
YL
Number of Levels :
2
Pitch :
0.197 5.00mm
Feature :
Interlocking (Side)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Datasheets
YL1001500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YL1001500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, YL1001500000G pinout, YL1001500000G datasheet PDF, YL1001500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YL1001500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG YL