YK6041203000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK6041203000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.394"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Rows :
1
Bottom Termination :
PC Pin
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Screw Finish :
Zinc
Current Rating (Amps) :
20A
Wire Gauge :
12-22 AWG
Color :
Black
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Circuits :
12
Voltage - Rated :
300V
Material - Insulation :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Block Type :
Barrier Block
Pitch :
0.394 10.00mm
Series :
YK604
Terminal Screw Material :
Steel
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
YK6041203000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK604 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 12 Circuits Thermoplastic
YK6041203000G Overview
YK6041203000G Features
YK604 series
YK6041203000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6041203000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"