YK5540903000G
Mfr.Part #
YK5540903000G
Description
CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.433"
Current Rating (Amps) :
30A
Number of Circuits :
9
Bottom Termination :
Solder Tab
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Wire Gauge :
10-22 AWG
Pitch :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
YK554
Voltage - Rated :
300V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
YK5540903000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK554 0.433 11.00mm 3 Wall (Tri) 9 Circuits Thermoplastic
YK5540903000G Overview
YK5540903000G Features
YK554 series
YK5540903000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5540903000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"