YK4460603000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK4460603000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Color :
Black
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge :
10-22 AWG
Terminal Block Type :
Barrier Block
Bottom Termination :
Wire Wrap
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Circuits :
6
Series :
YK446
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material - Insulation :
Thermoplastic
Pitch :
0.374 9.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
300V
Packaging :
Bulk
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Terminal Screw Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
30A
Terminal Screw Finish :
Zinc
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
YK4460603000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block Wire Wrap YK446 0.374 9.50mm 3 Wall (Tri) 6 Circuits Thermoplastic
YK4460603000G Overview
YK4460603000G Features
YK446 series
YK4460603000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK4460603000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"