YK4030833000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK4030833000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal Screw Finish :
Zinc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Gauge :
12-22 AWG
Terminal Block Type :
Barrier Block
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Terminal Screw Material :
Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pitch :
0.325 8.26mm
Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
20A
Color :
Black
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Series :
YK403
Mounting Type :
Chassis, Panel
Number of Circuits :
8
Material - Insulation :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
300V
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Datasheets
YK4030833000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK403 0.325 8.26mm 2 Wall (Dual) 8 Circuits Thermoplastic
YK4030833000G Overview
YK4030833000G Features
YK403 series
YK4030833000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK4030833000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"