YK3350803000G
Mfr.Part #
YK3350803000G
Description
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.325"
Series :
YK335
Mounting Type :
Chassis, Panel, Right Angle
Wire Gauge :
12-22 AWG
Pitch :
0.325 8.26mm
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
Solder Tab
Current Rating (Amps) :
20A
Number of Circuits :
8
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
YK3350803000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK335 0.325 8.26mm 3 Wall (Tri) 8 Circuits Thermoplastic
YK3350803000G Overview
YK3350803000G Features
YK335 series
YK3350803000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3350803000G Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"