YK3050603000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK3050603000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.3"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Circuits :
6
Material - Insulation :
Thermoplastic
Pitch :
0.300 7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
15A
Mounting Type :
Chassis, Panel
Terminal Block Type :
Barrier Block
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Terminal Screw Finish :
Zinc
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Black
Wire Gauge :
14-22 AWG
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Screw Material :
Steel
Series :
YK305
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
YK3050603000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK305 0.300 7.62mm 2 Wall (Dual) 6 Circuits Thermoplastic
YK3050603000G Overview
YK3050603000G Features
YK305 series
YK3050603000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3050603000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"