YK3041003000G
Mfr.Part #
YK3041003000G
Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC 0.3"
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Number of Circuits :
10
Pitch :
0.300 7.62mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Number of Wire Entries :
10
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
15A
Datasheets
YK3041003000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block Solder Tab YK304 0.300 7.62mm 2 Wall (Dual) 10 Circuits Thermoplastic
YK3041003000G Overview
YK3041003000G Features
YK304 series
YK3041003000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3041003000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"