YHDP24-24-31PEL024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YHDP24-24-31PEL024
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
Keyed
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Number of Positions :
31
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Published :
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Unshielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-1
Insert Material :
Polyetherimide (PEI)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
HDP20
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Size :
16
Feature :
Adapter, Dust Cap
TE Connectivity DEUTSCH Connectors YHDP24-24-31PEL024
Receptacle Housing Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled Panel Mount 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included; Jam Nut Not Included HDP20
YHDP24-24-31PEL024 Overview
YHDP24-24-31PEL024 Features
HDP20 series
YHDP24-24-31PEL024 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
YHDP24-24-31PEL024 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT