YB02KW01-12-JF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YB02KW01-12-JF
Manufacturer
NKK Switches
Description
INCAND PANEL INDICATOR GRN 12V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Termination :
Solder
Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
12V
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Lamp Color :
Green
Current :
60mA
Lens Style :
Round with Flat Top
Illumination Type :
Illuminated
Panel Cutout Shape :
Round
Panel Cutout Dimensions :
0.63 (16.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Transparency :
Diffused
Series :
YB
Lens Size :
16.00mm Dia
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Type :
Incandescent
Datasheets
YB02KW01-12-JF
Introducing NKK Switches YB02KW01-12-JF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:12V, Type:Incandescent, YB02KW01-12-JF pinout, YB02KW01-12-JF datasheet PDF, YB02KW01-12-JF amp .Beyond NKK Switches YB02KW01-12-JF ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.