YACT26JD18BDV00100
Mfr.Part #
YACT26JD18BDV00100
Product Category :
Circular Connector Housings
Durability Rating :
500 Cycles
Factory Lead Time :
20 Weeks
Assembly Length :
31.496mm
Connector Type :
Plug, Socket
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Insulation Diameter :
2.11 mm
Weight :
22.634259g
Published :
Plug, Socket Composite 18 Positions
YACT26JD18BDV00100 Overview
YACT26JD18BDV00100 Features
YACT26JD18BDV00100 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
YACT26JD18BDV00100 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT