YACT26JD18BBV00100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YACT26JD18BBV00100
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
STRAIGHT PLUG
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
18
Min Operating Temperature :
-65°C
Plating :
Cadmium
Feedthrough Type :
No
Durability Rating :
500 Cycles
Insulation Material :
Silicone
Max Operating Temperature :
175°C
Insulation Diameter :
2.11 mm
Preloaded :
No
Number of Power Positions :
18
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Assembly Length :
31.496mm
Published :
Weight :
22.634259g
Connector Type :
Plug, Socket
Plug, Socket Composite 18 Positions
YACT26JD18BBV00100 Overview
YACT26JD18BBV00100 Features
YACT26JD18BBV00100 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
YACT26JD18BBV00100 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT