YACT20MJ61PDV00100
Mfr.Part #
YACT20MJ61PDV00100
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Diameter :
2.11 mm
Plating :
Nickel
Factory Lead Time :
20 Weeks
Durability Rating :
500 Cycles
Number of Positions :
61
Weight :
31.1g
Assembly Length :
31.496mm
Connector Type :
Pin, Receptacle
Number of Contacts :
61
Number of Power Positions :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
Silicone
Pin, Receptacle Composite 61 Positions
YACT20MJ61PDV00100 Overview
YACT20MJ61PDV00100 Features
YACT20MJ61PDV00100 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
YACT20MJ61PDV00100 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER