Y401810K0000F9W
Mfr.Part #
Y401810K0000F9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 1% 3/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
750mW
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Series :
FRST
Packaging :
Tray
Width :
3.2258mm
Resistance :
10kOhms
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension :
0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
Composition :
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6.3246mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
Y401810K0000F9W
VPG Foil Y401810K0000F9W
FRST Series, Metal Foil, 10kOhms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~200°C