Y000710K2040T0L
Mfr.Part #
Y000710K2040T0L
Package / Case
Radial
Description
RES 10.204K OHM 0.6W 0.01% RAD
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.01%
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Foil
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.6W
Length :
7.62mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
8.5344mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Series :
S
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Width :
2.667mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
10.204kOhms
Published :
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Max Power Dissipation :
300mW
Datasheets
Y000710K2040T0L
VPG Foil Y000710K2040T0L
10.204kOhms, 0.6W, Metal Foil,