XW4M-20D2-H1DA
Mfr.Part #
XW4M-20D2-H1DA
Description
PLUG,DOUBLE-ROW,RIGHT-ANGLE,GOLD
Stock
103
In Stock :
103
Manufacturer part # :
XW4M-20D2-H1DA
Contact Tail Length :
0.130 (3.30mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Header Orientation :
90°, Right Angle
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
8 A
Wire Strip Length :
Type :
XW4M-20D2-H1DA
Contact Mating Finish :
Gold
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current - UL :
8 A
Pitch :
3.5 mm
Total number of pins :
20
Ingress Protection :
Current - IEC :
8A
Positions Per Level :
10
Voltage - IEC :
160 V
Voltage Rating :
150 V
Voltage - UL :
300 V
Flammability Rating :
UL 94 V - 0
Connection :
Print (right-angle)
CS :
3.5mm
Package :
Number of Positions :
20 Position
Insulation Height :
0.421 (10.70mm)
Datasheets
XW4M-20D2-H1DA
Omron Electronic Components XW4M-20D2-H1DA
Tray 3.5 mm Black 2 Levels Through Hole XW4M-20D2-H1DA XW4M Liquid Crystal Polymer (LCP) Gold Copper Alloy
XW4M-20D2-H1DA Overview
XW4M-20D2-H1DA Features
XW4M series
XW4M-20D2-H1DA Applications
There are a lot of Omron
XW4M-20D2-H1DA Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM