XVT1LUR48D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XVT1LUR48D
Manufacturer
SunLED
Description
LED 4.8MM RED DIFFUSED RA CBI
Manufacturer :
SunLED
Product Category :
Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Additional Feature :
IC COMPATIBLE, HIGH RELIABILITY
Overall Height :
6mm
Lens Type :
Diffused, Tinted
ECCN Code :
EAR99
Current :
160mA
Lens Style :
Diffused, Tinted
Wavelength - Peak :
627nm
Size :
4.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Viewing Angle :
60°
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
1.9V
Number of Functions :
1
Color :
Red
Number of Terminations :
2
Published :
T-code :
T-1 3/4
Luminous Intensity :
19 mcd
HTS Code :
Shape :
Round
Datasheets
XVT1LUR48D
SunLED XVT1LUR48D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED LAMP HOUSING
    DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10DIP