XS912R4PAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS912R4PAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Sensor Type :
Inductive
Output Configuration :
PNP-NO
Series :
SIL according to IEC 61508 :
NONE
Package :
Box
Mounting Style :
Connector
Material - Body :
Stainless Steel
Indicator :
LED
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Material housing :
Metal
Sensing Method :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Voltage type :
AC/DC
Rated control supply voltage at DC :
Suitable for safety functions :
No
Explosion safety category for gas :
NONE
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Termination Style :
Connector
Type of electric connection :
Connector M12
Explosion safety category for dust :
Response Frequency :
Ingress Protection :
IP68, IP69K
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Datasheets
XS912R4PAM12
Schneider Electric XS912R4PAM12
12V ~ 24V Inductive Cylinder, Threaded - M12 - Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M12
XS912R4PAM12 Overview
XS912R4PAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V