XS218B4PAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS218B4PAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Explosion safety category for gas :
NONE
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Sensing Distance :
0.63" (16mm)
Package :
Box
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Termination Style :
Connector
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Sensor Type :
Inductive
Response Frequency :
Suitable for safety functions :
No
Material housing :
Metal
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Type of electric connection :
Connector M12
Indicator :
LED
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Series :
Rated control supply voltage at DC :
SIL according to IEC 61508 :
NONE
Ingress Protection :
IP65, IP67, IP69K
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Voltage type :
AC/DC
Explosion safety category for dust :
Datasheets
XS218B4PAM12
Schneider Electric XS218B4PAM12
12V ~ 24V Inductive Cylinder, Threaded - M18 - Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
XS218B4PAM12 Overview
XS218B4PAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.63" (16mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V