XP3A-4654-0750D-T/S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XP3A-4654-0750D-T/S
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Operating Force - Initial :
15gf
Lead Free :
Lead Free
Plunger Size :
0.003 ~ 0.018 0.07mm ~ 0.046mm
Contact Material :
Nickel Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness :
40.0μin 1.02μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
100MOhm
Current Rating :
250mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Recommended Working Height :
0.183 4.65mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Series :
XP3A
Material :
Nickel
Mount :
Through Hole
Length :
5.15mm
Current Rating (Amps) :
0.25A
Contact Type :
Probe Pin
Stack Height (Max) :
0.203 5.15mm