XCV50E-8CS144C
Mfr.Part #
XCV50E-8CS144C
Package / Case
144-TFBGA, CSPBGA
Description
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA
Width :
12mm
Base Part Number :
XCV50E
RAM Size :
8kB
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.4 ns
Number of Logic Elements/Cells :
Radiation Hardening :
No
Number of Equivalent Gates :
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Number of Gates :
Operating Supply Voltage :
1.8V
Number of I/O :
94
Number of Outputs :
94
Clock Frequency :
416MHz
Terminal Form :
Ball
Total RAM Bits :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Package / Case :
144-TFBGA, CSPBGA
e0
Speed Grade :
8
Terminal Position :
BOTTOM
Pin Count :
144
Published :
Length :
12mm
Series :
Virtex®-E
Number of Pins :
144
Supply Voltage :
1.8V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Datasheets
XCV50E-8CS144C
1.8V V 1.2mm mm FPGAs Virtex®-E Series 144-TFBGA, CSPBGA 144
XCV50E-8CS144C Overview
As part of the 144-TFBGA, CSPBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 94 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 1728 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.8V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.71V~1.89V . It is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-E series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 94 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 144 terminations. This device has 65536 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XCV50E can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si8kBe of 8kB in order to ensure that the program will run normally. There are 144 pins on this device. The FPGA consists of 384 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.8V supply voltage. The basic building block of this system consists of 71693 gates. There are a total of 144 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 416MHz in order to operate. Its architecture is based on 384 CLBs. 20736 equivalent gates are used in the FPGA implementation.