XCV100E-7PQ240C
Mfr.Part #
XCV100E-7PQ240C
Package / Case
240-BFQFP
Description
IC FPGA 158 I/O 240QFP
Number of Terminations :
240
HTS Code :
Number of I/O :
158
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
1.8V
Total RAM Bits :
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.42 ns
Pin Count :
240
Number of Logic Elements/Cells :
Number of LABs/CLBs :
600
Number of Outputs :
158
Speed Grade :
7
Package / Case :
240-BFQFP
Operating Supply Voltage :
1.8V
Length :
32mm
Width :
32mm
Clock Frequency :
400MHz
Number of CLBs :
600
Number of Gates :
Height Seated (Max) :
4.1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
XCV100E
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
RAM Size :
10kB
Terminal Form :
Gull wing
No
Number of Pins :
Datasheets
XCV100E-7PQ240C
1.8V V 4.1mm mm FPGAs Virtex®-E Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
XCV100E-7PQ240C Overview
Fpga chips is supplied in the 240-BFQFP package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 158 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 2700 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.8V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.71V~1.89V. It is a type of FPGA belonging to the Virtex®-E seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 158 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 240 terminations. The RAM bits that this device offer is 81920. Its base part number XCV100E can be used to find related parts. The RAM si10kBe of this FPGA module reaches 10kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 240 pins. This FPGA is built as an array of 600 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.8V, designers can fully make use of its flexibility. Its basic building block contains 128236 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 240 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 400MHz . 600 CLBs are basic modules used for its architecture.