XCV100E-7CS144I
Mfr.Part #
XCV100E-7CS144I
Package / Case
144-TFBGA, CSPBGA
Description
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA
Width :
12mm
Number of I/O :
94
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
0.8mm
Base Part Number :
XCV100E
Height Seated (Max) :
1.2mm
Clock Frequency :
400MHz
Number of Pins :
144
Number of Terminations :
144
RAM Size :
10kB
Operating Supply Voltage :
1.8V
Speed Grade :
7
Length :
12mm
Number of Outputs :
94
Total RAM Bits :
Number of Gates :
Number of Equivalent Gates :
Number of LABs/CLBs :
600
Package / Case :
144-TFBGA, CSPBGA
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.42 ns
Supply Voltage :
1.8V
Number of CLBs :
600
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Datasheets
XCV100E-7CS144I
1.8V V 1.2mm mm FPGAs Virtex®-E Series 144-TFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 144
XCV100E-7CS144I Overview
A 144-TFBGA, CSPBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 94 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 2700 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.8V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.71V~1.89V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Virtex®-E series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 94 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 144 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 81920. Related parts can be found by using its base part number XCV100E. The FPGA module's RAM si10kBe reaches 10kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 144 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 600 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.8V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 128236 gates that are included in it. In addition to this, it has 144 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 400MHz, to create the signal. In its architecture, there are 600 CLB modules. In order to implement this design, 32400 equivalent gates are used in the FPGA.