XCV100E-6CS144C
Mfr.Part #
XCV100E-6CS144C
Package / Case
144-TFBGA, CSPBGA
Description
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA
Number of Terminations :
144
Supply Voltage :
1.8V
Number of Outputs :
94
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
Package / Case :
144-TFBGA, CSPBGA
ECCN Code :
EAR99
Number of I/O :
94
Length :
12mm
Clock Frequency :
357MHz
Operating Supply Voltage :
1.8V
Speed Grade :
6
Number of Pins :
144
Number of Gates :
Number of Equivalent Gates :
RAM Size :
10kB
Published :
Number of CLBs :
600
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of LABs/CLBs :
600
Base Part Number :
XCV100E
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Pitch :
0.8mm
Width :
12mm
Datasheets
XCV100E-6CS144C
1.8V V 1.2mm mm FPGAs Virtex®-E Series 144-TFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 144
XCV100E-6CS144C Overview
A 144-TFBGA, CSPBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 94 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 2700 logic elements or cells. Power is provided by a 1.8V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.71V~1.89V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-E series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-E series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 94 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 144 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 81920 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XCV100E. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 144 pins and is designed to connect to a computer. 600 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.8V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 128236 gates make up the basic block of its construction. Featuring 144 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 357MHz to operate. In order to make the architecture work, 600 CLBs are used. There are 32400 equivalent gates in the FPGA that implement the design.