XCV1000E-6FG860I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCV1000E-6FG860I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
860-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 660 I/O 860FBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Gates :
Terminal Form :
Ball
Number of LABs/CLBs :
Number of Logic Elements/Cells :
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PBGA-B860
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Width :
42.5mm
RAM Size :
48kB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Power Supplies :
1.2/3.61.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Total RAM Bits :
Clock Frequency :
357MHz
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage :
1.8V
Height Seated (Max) :
2.2mm
HTS Code :
Package / Case :
860-BGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Mounting Type :
Surface Mount
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
860
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Length :
42.5mm
Terminal Pitch :
1mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Packaging :
Tray
Number of Outputs :
660
Base Part Number :
XCV1000E
Number of Equivalent Gates :
Number of Terminations :
860
Series :
Virtex®-E
Number of Inputs :
660
Number of I/O :
Datasheets
XCV1000E-6FG860I
2.2mm mm FPGAs Virtex®-E Series 860-BGA 1mm mm 860
XCV1000E-6FG860I Overview
In the 860-BGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 660 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 27648 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.8V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.71V~1.89V-volt supply voltage required for the device to operate. The Virtex®-E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 660 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 860 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 393216 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number XCV1000E, which is its base part number. It is crucial that the RAM si48kBe of this FPGA module reaches 48kB so that the program can run normally. A total of 6144 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. There is a 1.2/3.61.8V power supply that is required to operate it. There are 1569178 gates in its basic building block. With a total of 860 pins, it is equipped with a high level of security. It usually uses a 357MHz crystal. This design is implemented using 331776 equivalent gates on the FPGA.