XCF128XFT64C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCF128XFT64C
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
64-TBGA
Datasheet
Download
Description
IC PROM SRL 128M GATE 64-FTBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
Configuration Proms for FPGAs
Voltage - Supply :
1.7V~2V
Memory Density :
134217728 bit
Standby Current-Max :
0.000075A
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Ready/Busy :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Width :
16
Data Polling :
No
Published :
Length :
13mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2V
Access Time (Max) :
85 ns
Base Part Number :
XCF128X
Memory IC Type :
Flash
Parallel/Serial :
Parallel
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Command User Interface :
yes
Organization :
8MX16
Terminal Pitch :
1mm
Pin Count :
64
Page Size :
4words
Supply Current-Max :
0.053mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Width :
10mm
Number of Terminations :
64
Terminal Position :
BOTTOM
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Sectors/Size :
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Supply Voltage :
1.8V
Common Flash Interface :
Toggle Bit :
Number of Pins :
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Programmable Type :
In System Programmable
Package / Case :
64-TBGA
Programming Voltage :
1.8V
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height Seated (Max) :
1.2mm
Pbfree Code :
Memory Size :
128MB
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
XCF128XFT64C
XCF128XFT64C Overview
This package is based on a neat 64-TBGA package which is used by it.Packaging for the external use of Tray.In the state of -40°C~85°C, licensed to work.Using the In System Programmable axis, it can be programmed to do whatever you want.FPGA is powered by a voltage which is 1.7V~2V volts, and this voltage is the voltage from which the generator is powered.I have mounted this memory device in Surface Mount.Currently, data storage can only store data up to 128Mb bytes.Try searching "XCF128X" for more parts.There is a voltage requirement of 1.8V for supplying it with power.FPGA is possible to connect different functions on the 64 axis at different terminations.In order to use this memory device, a maximum voltage of 2V should be used.If the device needs to be supplied with power, then a minimum voltage of 1.7V is required.FPGA is a FLASH memory chip that we are talking about here.Reflow soldering should be done at 225°C maximum.In this case, it has 64 pins.With the help of PARALLEL-processing, data is sent through this memory.In order for a memory chip to function properly, it must be subjected to a voltage of not more than 0.053mA.There is a set of 64 pins that are included with the part.The use of a 1.81.8/3.3V power supply is recommended in order to achieve best results.In other words, it is suitable for applications using the Surface Mount operating system.
XCF128XFT64C Features
Operating temperature: -40°C~85°C.