XC8107XC15MR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC8107XC15MR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT25
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Load :
2.5V~5.5V
Fault Protection :
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Reverse Current, UVLO
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Output Configuration :
High Side
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Feature :
Status Flag
Interface :
On/Off
Switch Type :
USB Switch
Rds On (Typ) :
115m Ω
Output Type :
P-Channel
Current - Output (Max) :
1.5A