XC7Z030-2FFG676E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC7Z030-2FFG676E
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
676-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 676FCBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
System On Chip (SoC)
Number of I/O :
130
Terminal Position :
BOTTOM
ECCN Code :
3A991.D
Interface :
CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
Supply Voltage :
1V
Base Part Number :
XC7Z030
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Speed Grade :
-2
Frequency :
800MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
RAM Size :
256KB
Bus Compatibility :
CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.05V
Package / Case :
676-BBGA, FCBGA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
676
Surface Mount :
yes
Length :
27mm
Published :
JESD-609 Code :
e1
Architecture :
MCU, FPGA
Core Architecture :
ARM
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Terminal Pitch :
1mm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
3.24mm
RAM (words) :
Data Bus Width :
32b
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
DMA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Terminal Form :
Ball
Boundary Scan :
yes
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Series :
Zynq®-7000
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
1V
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of Pins :
676
Primary Attributes :
Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells
Datasheets
XC7Z030-2FFG676E
AMD Xilinx XC7Z030-2FFG676E
676 Terminations 0°C~100°C TJ 676 Pin XC7Z030 System On Chip Zynq®-7000 Series 130 I/O 1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 676-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Zynq®-7000 is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 130 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 1V should be used.An excessive voltage of 1.05V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.system on a chip benefits from 676 terminations.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for XC7Z030.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 800MHz.There are a number of features to this SoC meaning which are based on the core architecture of ARM.The computer SoC has a pin count of 676.