XC6806B44511-G
Mfr.Part #
XC6806B44511-G
Package / Case
10-XFLGA
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10LGA
Package / Case :
10-XFLGA
Battery Pack Voltage :
4.45V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Charge Current - Max :
385mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
XC6806B44511-G
Constant - Programmable 10-XFLGA Tape & Reel (TR) XC680x Series
XC6806B44511-G Overview
This can be found in the Tape & Reel (TR) package.In the package 10-XFLGA, there is a version of it.Mounting type Surface Mount is chosen for the device.Temperature -40°C~85°C TA is recommended for reliable performance.Using an analog IC of type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, this device is able to communicate with the outside world.To charge the device, you need Constant - Programmable current.In the case of the battery pack, it is 4.45V.In addition to Current, there are several other programmable options.When charging current is maximum, it is rated at 385mA.In this case, the device's maximum supply voltage is 5.5V.XC680x series electrical components make up this component.
XC6806B44511-G Features
Battery pack voltage of 4.45V